W okolicy

Główną atrakcją turystyczną obszaru Pienin znaną na skalę światową jest występujący tu antecendentny Przełom Dunajca. Powstał na skutek wcinania się rzeki w wypiętrzające się od czasów jurajsko-kredowych formacje wapieni. Jest jednym z kilku tak okazałych, różnorodnych i charakterystycznych przełomów na Świecie. Jego piękno można obserwować wędrując po pobliskich szczytach, bądź też spływając na drewnianej tratwie z flisakami bezpośrednio z biegiem Dunajca.

 

Bujną roślinność i charakterystyczną rzeźbę skał można podziwiać w Wąwozie Homole. Jest to rezerwat przyrody udostępniony do zwiedzania turystom. Kilometrowej długości wąwóz zachwycając swym urokiem prowadzi na rozległe polany i hale, na których latem pasą się owce. W pobliskich bacówkach można skosztować tradycyjnych wyrobów góralskich. Żentycy, oscypków, serów, buncu, korbocy i mleka.

Szczawnica leżąc w dolinie Grajcarka otoczona jest łańcuchami górskimi. Od południa graniczy z Pienińskim Parkiem Narodowym. W parku wytyczone są ścieżki do zwiedzania i zdobywania pobliskich najsłynniejszych szczytów:

 

Trzy Korony 982m n.p.m.,Sokolica 747m n.p.m. z karłowatą sosną,Palenica 722 m n.p.m – ośrodek narciarski 4 km tras oraz rynna grawitacyjna latem,Wysoka 1050m n.p.m. – najwyższy szczyt Pienin.

Na północy najczęściej zdobywane szczyty to Bryjarka 679m n.p.m.  z oświetlonym Krzyżem i najładniejszą panoramą na Szczawnicę. Prehyba 1150m n.p.m. oraz Radziejowa 1266m n.p.m. – położone w głębi Popradzkiego Parku Krajobrazowego są najwyższymi szczytami w jego zachodniej części.

 

Dużo więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej: http://www.szczawnica.na-pulpit.pl/index-atrakcyjne-miejsca.html